Образование:
Медицински факултет на университета Hacettepe, Катедра по ортопедия и травматология (1981 – 1985)
Медицински факултет на университета Hacettepe (1975 – 1981)
TED Ankara College (1968 – 1975)
История на кариерата:
Държавна болница Tunceli (1987)
Болница Анкара Нумуне (1989)
Катедра по ортопедия и травматология на университета Hacettepe – академик (1989 – 1995)
Ръководител на катедрата по ортопедия и травматология на университета Баскент (1995 – 1997 г.)
Клиничен сплит (1997)
Частна болница Çankaya (1999 – 2004)
Медицински център Gebze Anadolu (2004 – 2009)
Acıbadem Healthcare Group
Адрес: Dikilitaş, Fulya Ayazma dere Cad, Yeşilçimen Sokağı No :23, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Турция
Телефон: +90 542 669 41 19
Проф. д-р Атакан е роден на 19 май 1967 година в град Истанбул. Медицинското си образование започва през 1984 година в Медицински Факултет Истанбул и завършва с висок успех през 1990 година. След дипломирането си започва работа като специалист в отделението по Хирургия на Ръката. Става 2-ри през 1994 и 1-ви през 1995 година в конкурса за Асистенти, учреден от Турската Асоциация по Пластична Реконструктивна и Естетична Хирургия. Той е специалист по хирургия на горен краен, лицево-челюстна хирургия, пластична, реконструктивна и естетична хирургия. Има голям опит с деца с акушерска пареза, деца с ДЦП, деца с вродени аномалии. В периода 2008 – 2012 година работи като член на Управителния Съвет на Турската Асоциация по Хирургия на Ръката и Горните Крайници, като през това време допринася за обучението по специализацията на хирургия на ръката. Има публикувани печатни статии, автор е на отделни глави от книги публикувани в чужбина. Владее английски език.
Образование:
1990 г. – Медицински Факултет, Истанбул
1996 г. – Специализация по Пластична Реконструктивна и Естетична Хирургия Медицински Факултет, Истанбул
1998 г. – 2000г. – обучение по микрохирургия и хирургия на брахиалния сплит, Тайван.
2005 г. – Доцент по Хирургия на ръка
2009 г. – Специалност Хирургия на ръка
2011 г. – Професор по хирургия на ръка
Проф. д-р Фуат Билгили е роден на 16 октомври 1977 година. Завършва медицински факултет „Джерахпаша“ на Истанбулския университет през 2001 г. и започва да работи като специализант в Катедра по ортопедия и травматология към медицинския факултет на Истанбулския университет. От 2012 г. започва работа като специалист в катедрата по ортопедия и травматология на медицинския факултет на Истанбулския университет. През 2016 г. се присъединява към Съвета на детската ортопедична асоциация в Турция, в продължение на две последователни години, между 2016-2021 г. участва в управителния съвет. Организира симпозиум, свързан с церебралната парализа. Работи като инструктор в много курсове по дислокация на тазобедрената става и лечение на вроденото криво стъпало. През 2017 г. се обучава върху детска ортопедия и анализ на походката, основно свързана с церебрална парализа в клиниката по ортопедия и травматология на Медицинския факултет на Хайделберг.
От 2018 г. става отговорник на лабораторията за анализ на походката в катедрата по ортопедия и травматология към Истанбулския медицински факултет. Стартира амбулаторни прегледи за пациенти с проблеми с ходенето, особено за пациенти с церебрална парализа. Създава „Магистърска програма по ортопедия и биомедицинска невротехнология с дисертация“ в корпуса на Истанбулския медицински факултет по ортопедия и травматология към Института по здравни науки в Истанбулския университет. Програмата цели да се обучат учени с инженерен и здравен научен поглед за проектиране на продукти за решаване на ортопедични проблеми. Участва в проектите „Проект за дизайн на антибактериална превръзка“ и „Проект за банка на костен мозък и стволови клетки (проект BAP)“. Кандидатства за проект за създаване на футболен отбор от деца с церебрална парализа. Има голям опит при работа с деца с ДЦП.
Катедра „Теория и методика на кинезитерапията“, НСА „Васил Левски“
УСБАЛО „Проф. Бойчо Бойчев“, София
Сколио БГ
Борислав Чонгов, доктор е кинезитерапевт, практикуващ в Университетската специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“, София. Асистент в катедра „Теория и методика на кинезитерапията“ в Национална Спортна Академия „Васил Левски“. София. От 2007 година без прекъсване работи към Спортна федерация на глухите в България, където поддържа и възстановява националните ни състезатели. Завършил е бакалавър (2002), магистър (2013) и доктор (2021) по кинезитерапия в НСА „Васил Левски”, като темата на дисертационният труд е „Кинезитерапия по метода на Schroth при идиопатична сколиоза“. Участвал е в множество международни обучения. Въвежда няколко методики в България за специализирани физиотерапевтични упражнения. От 2011 година е инструктор за България на Thera-band Academy, където през 2013 година му присъждат награда за най-добър нов преподавател. Сертифициран е да работи по оригиналните принципи на Шрот за физиотерапевтично лечение на сколиоза през 2014 година от Barcelona Scoliosis Physical Therapy School (BSPTS) в Барселона (Испания), като завършва обучението си през 2015 година в Зволе (Холандия). От 2018 година участва в организирането на обучения по научния подход за упражнения при сколиоза SEAS, разработен от италианския институт за гръбначни деформации ISICO. От 2019 година е преподавател в BSPTS и провежда курсове от програмата на „Концепцията на Риго“ базирани на принципите на Schroth. Главен секретар е на Асоциацията на физиотерапевтите в България. Членува в Българска ортопедична и травматологична асоциация (БОТА) и Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment (SOSORT). Участва с множество доклади на Български и международни научни конференции, включително на SOSORT в Лион (2017) и Сан Франциско (2019).
Контакти:
Борислав Чонгов
УСБАЛО „Проф. Бойчо Бойчев“,
бул. Никола Петков 56, София
имейл: borislav@bspts.net
телефон: 0884717888
Физиотерапия и рехабилитация, Хипотерапия
Образование:
1982-1987-ГЕМЛИК 11 СЕПТЕМВРИ – НАЧАЛНО УЧИЛИЩЕ
1988-1991-GEMLIK ŞÜKRÜ SENL СРЕДНО УЧИЛИЩЕ
1991-1994 – СОУ ГЕМЛИК
1994-1998 УНИВЕРСИТЕТ HACETTEPE АНКАРА – ФИЗИОТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ
2005 – 2006 – ОБУЧЕНИЕ ПО МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ПРОФЕСИОНАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ В УНИВЕРСИТЕТ HACETTEPE АНКАРА ФИЗИОТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ
СТАЖ:
1995-1998 УНИВЕРСИТЕТ HACETTEPE НА СТАЖ (АНКАРА)
1997-H.U. ОТДЕЛЕНИЕ ЗА ДОБРОВОЛСТВО ЗА ЦЕРЕБАЛНА ПАРАЛИЯ ФТР-АНКАРА
1998-ФИЗИОТЕРАПЕВТ В ЦЕНТЪР ЗА ФИЗИОТЕРАПИЯ FİZYMED – АНКАРА
2000-2003 YENİDĞUS SPASTIC COCUK РЕХАБИЛИТАЦИОНЕН ЦЕНТЪР ФИЗИОТЕРАПЕВТ-АНКАРА
2003-2010 T.S.K. ЦЕНТЪР ЗА СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ GÜLSAV ГЛАВЕН ФИЗИОТЕРАПЕВТ – АНКАРА
2006 – 2010 КАТЕДРА ПО ФИЗИОТЕРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ В УНИВЕРСИТЕТА БАШКЕНТ .
2010 – 2014 ЧАСТЕН ФУРКАН ОРУЧ ЦЕНТЪР ЗА СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕХАБИТАЦИЯ ФИЗИОТЕРАПЕВТ – АНКАРА
2014 г. – ОСНОВАТЕЛ И ДИРЕКТОР НА ЦЕНТЪР ЗА СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ГЕЗГИНЛЕР – АНКАРА
Опитен ерготерапевт с доказана история на работа в областта. Специалист по сензорна интеграция, администрация, управление, гериатрична рехабилитация и разстройства от аутистичния спектър. Силен професионалист в областта на здравните услуги с магистърска степен по клинична психология от Софийския университет Св. Климент Охридски
Според моята философия, всяко дете е различен вид цвете и всички заедно правят този свят красива градина! Вдъхновявайте тяхната индивидуалност, не ги сравнявайте! Нека блестят с уникалния си блясък!”
Ние възрастните е важно да приемаме детето като личност и да признаваме детската индивидуалност, която отговаря на необходимостта и правото на детето, да бъде видяно, чуто и уважавано като личност със свои собствени разбирания, идеи, планове, предпочитания и човешко достойнство. За развитието на детското самосъзнание, е необходимо, възрастният да забележи, разпознае и потвърди, преживяната от детето опитност за самото него и / или за света. Изключително важно е детето да бъде окуражавано. Окуражаването означава да се създадат условия за засилване на чувството на компетентност у детето, подобряване на личния контрол, и способността да влияе на другите хора и на света около себе си, съобразно своята възраст и зрялост.
Завърших специалност Ерготерапия в Русенски университет “Ангел Кънчев”, където имах възможност да се уча от създателите на тази дисциплина в България. В процеса на работата ми като ерготерапевт в различни социални услуги, имах възможност да се докосна до страданието и затрудненията които изпитват децата и техните семейства. Тези срещи допринесоха да открия и да да се впусна в света на психологията. Дисциплината “Клинична психология”, която изучавам в Софийски университет дообогатява и надгражда опита ми придобит в практиката ми но! Отвори ново пространство и нов поглед върху потребностите на децата и техните семейства. Дадох си сметка, че функцията на психолога е не да предоставя готови отговори и решения на затрудненията на хората, а да окаже дискретна ненатрапваща се подкрепа за да може човека сам да намери отговор на въпросите и затрудненията пред които е изправен.
“Понякога е достатъчно да има някой, който да те слуша по начин, който ти помага да чуеш самия себе си!” – Надежда Петрова
Специалист физиотерапевт, основател на подхода SMaRT, неврологичен терапевт. Зекие Гезгин е един от основателите на Центъра за специално образование и рехабилитация GEZGİNLER.
Fzt. Zekiye Gezgin е завършила университета Hacettepe, катедра по физиотерапия и рехабилитация през 1998 г. Допълнителни курсове – церебрална парализа (ЦП), вродени увреждания на брахиалния плексус, тортиколис, проблеми с хранене-гълтане-слюнка, проблеми със сетивното възприятие, аутизъм, хромозомни проблеми, мускулни заболявания, генетично-метаболитни заболявания, дефекти на невралната тръба…
Работи с деца със специални нужди. Тя получи обучение от страната и чужбина по невроразвиваща Бобат терапия при бебета и юноши, общ анализ на движението (GMs при новородени), терапии за сензорна интеграция, методи за общуване и анализ на възприятията с деца, хипотерапия и оромоторика.
Тъй като смята, че най-важната част от педиатричната рехабилитация е обучението на семейството, тя специализира „Комуникация в здравните услуги“ в университета Маниса Челал Баяр.
Въз основа на своя опит, тя започва да провежда проучвания, обясняващи значението на ранната интервенция при хора със специални нужди, с философията „колкото по-бързо е рехабилитацията, толкова по-добър е резултатът“. От 2010 г. провежда ранна рехабилитация и проследяване на развитието на рискови бебета. Докато работи с бебета с вродена травма на брахиалния сплит в тази група, тя разработи SMART (SensoryMotorActivityRepertoireTherapy), който е подходящ за естеството на развитие, базиран на изследване, базирано на анализа на движението на бебета и развитието на мозъка, нервите и мускулите.
Работейки с деца със специални нужди и техните семейства от години, тя трансформира своя клиничен опит в научни публикации. От 2014 г. тя продължава обучението си със съпруга си Джем Гезгин, който също е физиотерапевт, в ЦЕНТЪРА ЗА СПЕЦИАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ и РЕХАБИЛИТАЦИЯ GEZGİNLER, на който те са основатели.
ОБРАЗОВАНИЕ
Автобиография
Области: педиатрична физиотерапия, бобат терапия, сензорна интеграция, кинезиотейп (тейпиране), проследяване на рисково бебе
Обучение: Катедра по физикална терапия и рехабилитация на университета Памуккале (2006-2011)
Курсове: Базово обучение по БОБАТ терапия
КУРС ЗА СЕНЗОРНА ИНТЕГРАЦИЯ (сензорно-възприемаща моторика)
Курс за бобат за напреднали (курс за бобат за напреднали)
Симпозиум за увреждания на брахиалния плексус
Цервикална и лумбална манипулация и мобилизационен курс
Кинезиотейп, курс по кинезиотейпинг и други.
Започва работа като физиотерапевт в частeн център в Кайсери. След около 1 година, той продължава да работи като физиотерапевт като лейтенант в рехабилитационния център Анкара Гата, след това работи в частна образователна институция в Кайсери, а от 2014 г. работи като педиатричен физиотерапевт в детската клиника в Гиресун държавна болница. В допълнение към задълженията си, той продължава да бъде назначен в централната RAM на Гиресун (изследователски център за ръководство) и отделението за интензивно лечение на новородени (кувьоз) на болницата за майчинство и деца в Гиресун.
Той служи като провинциален представител на Гиресун на Турската асоциация на физиотерапевтите за известно време, беше член на борда на директорите на CFD и служи като основател и президент на асоциация, базирана в Гиресун за 1 година. Той също беше цивилен член на Комитета по етика на експериментите с животни в университета Гиресун.
В момента работи в Държавна болница за физиотерапия в Гиресун Клиника за педиатрична рехабилитация.
Фериде Билир е основател на RİBEM Riskli Bebek Eğitim ve Danışma Merkezinde (Центъра за обучение и консултиране на рискови бебета RIBEM) в гр. Истанбул
През 1987 г. Фериде Билир завършва Факултета по физикална терапия и рехабилитация към университета Hacettepe.
В периода 1987 г. -1989 г. работи в катедрата по физикална медицина и рехабилитация на университета Гази.
Между 1989 г. и 2012 г. работи в медицинския факултет на Истанбулския университет, Институт по детско здравеопазване, отделение по детска неврология, отделение по физиотерапия.
През 1999 г. получава магистърската си степен по неврорехабилитация на деца в риск в катедрата по неврология на медицинския факултет на Истанбулския университет.
2000 г. Започва да организира първите Бобат семинари и курсове в Турция.
През 2004 г. участва в учредяването на Асоциацията на детските физиотерапевти. Била е председател на асоциацията в продължение на две мандата.
През 2006 г. завършва сертифицирания от EBTA European Bobath Tutors Association (Европейската асоциация на преподавателите по Бобат) курс по Бобат и получава титлата Бобат терапевт .
2012 г. участвава в създаването на Асоциацията на терапевтите по неврорехабилитация. От началото да настоящия момента е съпредседател на асоциацията.
2012 г. основава детския консултативно – рехабилитационен център RİBEM Riskli Bebek Eğitim ve Danışma Merkezinde.
В момента, заедно с екип от опитни физиотерапевти и ерготерапевти, предоставя рехабилитационни и консултантски услуги относно ранна интервенция при бебета в риск. В Ribem освен оценка и терапия на детето се предлага и обучение на родителите за начина по който да се организира дома, за да се улесни отглеждането на бебетата и децата с церебрална парализа и неврологични заболявания.,и за това кои и какви са най – подходящите помощни средства и пособия .
Фериде Билир е разработила стажантска програма в RİBEM , чрез която помага на студенти от различни университети в последния курс на обучението им да се запознаят и обучат в работа с рискови бебета и деца с ДЦП.
И до момента специалистът физиотерапевт Ферида Билир изнася лекции по детска рехабилитация в отделенията по физикална терапия и рехабилитация на Истанбулския университет и в Аджибадем.
Гост-лектор е в университета Йедитепе, Факултет по здравни науки, катедра по физиотерапия, където чете лекции по детска рехабилитация.
Заедно с университета Йедитепе тя участва в проекта Еразъм+ за подкрепа на заетостта на младежи с леки психични заболявания.
Участва в създаването на Асоциацията за подкрепа на заетостта (DİSDER).
Доброволец е в много неправителствени организации.
Продължава да извършва консултации по проекта SUPER PALSI, където заедно със студенти доброволци приобщават в обществото деца и младежи с ДЦП.
Образование:
НСА “Васил Левски”- образователно-квалификационна степен Магистър специалност Кинезитерапия
магистърска програма КИНЕЗИТЕРАПИЯ ПРИ МУСКУЛНО-СКЕЛЕТНИ ДИСФУНКЦИИ
НСА “Васил Левски”- образователно-квалификационна степен Магистър специалност Кинезитерапия магистърска програма КИНЕЗИТЕРАПЯ ПРИ МУСКУЛНО-СКЕЛЕТНИ ДИСФУНКЦИИ
Казвам се Христо Спасов. Работя в Кабинет за рехабилитация на деца. Заедно с екип от професионалисти помагаме на децата да развият своя потенциал. Нашите наблюдения са, че децата развиват потенциала си, когато са в спокойна и любяща среда. Ако детето не може да се справи с поставените му задачи, то не трябва да бъде укорявано, а да се насърчава и да му се дават сили да повярва в своите възможности. Много важен е контактът на детето със специалиста. Работата с детето трябва да е в синхрон и радостна обстановка.
За повече информация: https://www.spasovkinezi.com/
Завършила съм рехабилитация през 1990 година. Работила съм в Специализирана болница за физикална и рехабилитационна медицина за ДЦП – София. Преподавател съм в Медицински колеж „Йорданка Филаретова“ към Медицински университет – София в специалности „Рехабилитатор“ и „Масажист с увредено зрение“ от 1995 година. Водя учебна практика и упражнения по кинезитерапия и масаж на рехабилитатори и масажисти с увредено зрение. Имам интереси в неврологията и педиатрията. Работя с деца с церебрална парализа, нервно-мускулни заболявания, Рет синдром и др. Имала съм щастието да изкарам много курсове за повишаване на професионалната квалификация сред тях сертифицирани курсове с лицензирани преподаватели Бобат при хемиплегии и при деца, Проприоцептивно нервномускулно улесняване, Войта и др., организирани от Асоциация на физиотерапевтите в България, Медицински университет, Карин дом и др. Тези курсове ме срещнаха с преподаватели, които обичат професията си, обичат да споделят знанията и уменията си и повлияха на професионалния ми път. Водя курсове за СДО в домове за деца и възрастни и към Медицински колеж.
Студент специалност Рехабилитатор
Казвам се Гергана Григорова, студент IIри курс специалност Рехабилитатор в Медицински колеж „Йорданка Филаретова“ София.
По професия съм маникюрист, което ми дава възможност да контактувам с различни по професия, характер и мислене хора. В МК „ Й. Филаретова“ практиката ни започна от първи семестър, контакта с пациенти също. Гледайки професионалистите започваш да изграждаш себе си като такъв. В процеса на обучение до тук имах възможността да мина през кабинет по рехабилитация в 3 ДКЦ, център по физикална терапия МЦ „ Здраве за всеки“, СБПЛР- Панчерево и СБРДЦП Св. София. Във всичките болници видях и научих за рехабилитацията при травми, фрактури, заболявания и операции на ОДА, инсулти, МС, ДЦП, акушерска пареза и генетични заболявания. Най- важно за мен е отношeнието! Също и първото впечатление, което ще създадеш, влизайки при пациента. Дали ти вярваш в прилаганата рехабилитация, ще дадеш ли всичко от себе си, за да вложи и пациента цялата си сила във времето през което отговаряш за неговото възстановяване!
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
Продукти с Кауза Отхвърляне