“Майка съм на дете с акушерска пареза. Със съпруга ми очаквахме с радост раждането на второто ни дете. Имах прекрасна, безпроблемна бременност, но бебето беше голямо(роди се 4300 г и 55 см), а аз бях на възраст. Родих на близо 41 години. Посетих лекар, който трябваше да препоръча секцио, имайки предвид тези две много важни предпоставки за причиняването на акушерска пареза. Въпреки всичко препоръча нормално раждане.
Най-болното и тъжно нещо беше, че когато ми съобщиха за проблема, никой не ми даваше информация, всички мълчаха, гледаха смутено и никой не казваше какво трябва да правя. Благодарение на случайно гледано от мен предаване на „На кафе“ с Гала, знаех от части за проблема. Оттам запомних: Най-важното е от първия възможен, след отшумяване на нараняванията и отоците, ден да се започне движение на ръката. Мускулите не трябва да закърнеят. Ако нервите растат и се възстановяват, то мускулите – не. Аз бях тази, която ходеше при лекарите, питаше за упражнения и търсеше информация как да започна гимнастиката. Така още на петия ден в болницата направих първите упражнения, но това не ми помогна. Продължавах да се чувствам напълно безпомощна, объркана, сякаш бях потънала в бездна. Моя приятелка ме свърза с чудесни хора от Педиатрията, които още на 20-тия ден започнаха физиотерапия с нивалин и лечебна физкултура. Най-полезна за мен беше лечебната физкултура, на която се обучавах и допълвах всеки ден с нови и нови упражнения. Старах се да я прилагам по няколко пъти на ден. Бебето ми плачеше, трудно беше да съчетавам кърмене, разходки и домакинска работа, но бях упорита и не се отказвах. Силно вярвах, че това което правя, ще помогне и всичко е в моите ръце. Правех упражнения дори по време на нощното кърмене. С моя помощ ръката беше винаги в движение и никога не я оставях да виси. Достигала съм и до сто пъти на упражнение. Докато детето спеше, ръката стоеше в определено положение, за да се стимулират мускулите. Попаднах (пак с помощта на познати) на страхотен физиотерапевт на активна гимнастика, който ми показа как вкъщи, с всички заобикалящи предмети да стимулирам движението на ръката, как да използвам всяка една ситуация, която ще накара детето да вдигне само ръката си и ще я раздвижи, за да я ползва. Слагах тежест на ръката, за да заякнат мускулите. Имах голяма топка, върху която поставях бебето по корем да се люлее и да се стреми да пази равновесие, с което да укрепнат гръбните мускули. Използвах алтернативна медицина – Боуен терапия, която е безплатна за бебета, но настройва организма за самолечение. Бяхме и в клиниката на Чавдаров, но се отказахме. На година и половина записах детето си на лечебно плуване за 6 месеца, а на 3,5 години на плуване. Водата е изключителен лекар. На 9 години детето ми умее кроул, гръб, бруст, а сега се учи да плува бътерфлай и движи напълно свободно ръката си. Борави еднакво добре, както с лявата, така и с дясната. Не прави разлика между тях и видимо те не се различават. Детето ми дори не знае, че някога е имало проблем. Естествено останаха някои паразитни движения като например вдигане на лакътя, когато държи чаша с две ръце или леко висене на китката, когато обръща длан нагоре, но те не му пречат. Когато направя забележка, то се старае и ги коригира.
Сега има много по-съвременни методи за лечение, правят се все повече операции. Факт е обаче, че ние с много усилия и непрекъсната гимнастика успяхме. Знам, че можете да успеете и вие. Не знам кое ни помогна – водеха ни с тежка горен тип пареза на нервния сплит и за радост можехме да движим пръстите на ръката. Проблемът е, че нито една пареза не прилича на друга пареза и няма рецепта за лечение. Всяка една майка трябва да намери сили и път, за да се справи с проблема. Страхотно е, ако успее да попадне на добри специалисти. Най-страшното за мен беше взимането на решения кое лечение да приложим. Тормозеха ме въпросите: На прав път ли съм?Ще подейства ли или ще навреди? Греша ли? Трудности, несигурност, отчаяние и много сълзи. Всичко това съпътства родителите на деца с акушерска пареза. Но вярата, надеждата, майчината сила и интуиция са тези, които помагат да се справим. Вярвайте и не се отказвайте. Търсете варианти, пътища, лечения и пробвайте. Никога не знаете кое точно ще помогне на вашето дете. И ще успеете!”
А. Р.